PEŁNIA LASU PEŁNA

Pełnia lasu pełna – innowacyjne wydarzenie w Lesie Muszkowickim

W maju i czerwcu 2019 r Fundacja Sztukupuku zorganizowała niecodzienne i innowacyjne spotkania, których celem była promocja i rozwój oferty turystycznej ziemi ząbkowickiej w oparciu o zasoby bukowego Las Muszkowickiego. Fundacja Sztukupuku działająca na naszym terenie od 3 lat tym razem zaprosiła turystów z Wrocławia, Świdnicy, Wałbrzycha, Krakowa do pięknego i dziewiczego Lasu Muszkowickiego oraz do Baldwinowic, aby pokazać niesamowity ekosystem przyrodniczy i stworzyła warunki do aktywnego wypoczynku na łonie natury.  

W trakcie wydarzenia można było zażyć kąpieli w dźwiękach, czyli zrelaksować się w czasie koncertu mis i gongów tybetańskich, wysłuchać baśni ludów ziemi, czyli pradawnych opowieści przy ognisku, oglądać niebo na leżakach z astronomem oraz wybrać się na wycieczkę wraz z wykładem na temat nocnych ptaków i nietoperzy. Wszystkie wydarzenia miały miejsce podczas majowej pełni księżyca. Materialnym symbolem stały się własnoręcznie wykonane pierniczki w kształcie księżyca z logo wydarzenia, wykonane przez Elżbietę Malinowską z Ciepłowód. Każdy uczestnik dostał pamiątkowy piernik. 

Druga cześć wydarzenia miała miejsce w ostatni weekend czerwca. Tym razem przed upałami ochroniły uczestników magiczne buki w Lesie Muszkowickim. Turyści mogli wypocząć w hamakach, które zostały rozwieszone między drzewami, na różnej wysokości oraz spróbować swoich sił na slicklinie, czyli rozwieszonych taśmach. Przybysze delektowali się śpiewem ptaków, czytali książki, ucinali sobie drzemki. Żądni wrażeń turyści wybrali się na wycieczkę terenową z ratownikiem GOPR, w czasie której zostali wyposażeni w GPS-y, dla dzieci została zorganizowana gra terenowa.Dla najmłodszych uczestników wydarzenia „Pełnia Lasu Pełna” powstała „Leśna Szkoła” – miejsce, w którym pokazaliśmy dzieciom, jak można bawić się przyrodą. Potrzebowaliśmy trochę szyszek, patyków, drewnianych pieńków i leśnych roślin , dorzuciliśmy mnóstwo kreatywności i twórczego myślenia i udowodniliśmy, że las jest najlepszą alternatywą dla gotowych zabawek i gier komputerowych. Wykorzystując znalezione w lesie skarby, dzieci na drewnianych pieńkach tworzyły prawdziwe dzieła sztuki, znalazły nowe zastosowanie dla liści, patyków, mchu czy kawałka kory. Miały możliwość zbudować szałas, a także „poczuć las”, przechodząc gołymi stopami po ścieżce sensorycznej składającej się z szyszek, gałęzi i liści. Mali badacze przyrody zaopatrzeni w lupy i mikroskopy wyruszyli również w głąb lasu w poszukiwaniu robaczków i innych leśnych zwierzątek, dokonując ich dokładnej obserwacji. Podczas zabaw w „Leśnej Szkole” pokazaliśmy dzieciom i ich rodzicom, że wyprawa do lasu może być początkiem wspaniałej przygody. Kolejną atrakcją był spacer z leśniczym. Podczas przechadzki można było nie tylko podziwiać piękno otaczającego lasu, rozpoznawać drzewa, ale i dowiedzieć się wielu ciekawych rzaczy. Las Muszkowicki jest lasem mieszanym, w którym dominują dęby, buki, świerki i sosny. Ze zwierząt można spotkać: dziki, sanry i jelenie, ale również gniazduje tu orzeł oraz bocian czarny. Tematami poruszanymi podczas spacerowych rozmów były struktura administracyjna lasów państwowych, gospodarka leśna, plany wycinki i nasadzeń lasów użytkowych, a także sposób ich ochrony. Okazuje się, że głównym problemem muszkowickiego lasu jest inwazja kornika drukarza, który atakuje osłabione suszą świerki. To właśnie brak wody nie pozwala na zalanie żywicą miejsc uszkodzonych przez pasożyta. Leśniczy pokazał uczestnikom, jak rozpoznać drzewo zaaatakowane przez szkodnika, jak wygląda żerowisko owada pod korą czy sam kornik - który jest małym 4-5mm, ciemnobrązowym chrząszczem. Zobaczyć można było miejsca objęte cięciem pielęgnacyjnym oraz pułapki feromonowe. Kolejną atrakcją był poranny spacer z ornitologiem, który odkrywał przed turystami tajemnice ptasiego królestwa. 

Trwałym zwieńczeniem projektu było wykonanie tablic-kwietników w Balwinowicach, które mają formę ścieżki edukacyjnej. Zapoznając się z treściami umieszczonymi na 12 tablicach dowiemy się o faunie i florze regionu, m.in.: o ptakach  występujących w regionie, o drzewach i ich dobroczynnych właściwościach, kwiatach i chwastach jadalnych i ich właściwościach, zobaczymy mapę  nieba nad regionem zmieniająca się w ciągu roku, naturalną nawigację w terenie, ptasi budzik z informacjami i godzinami ptasich koncertów w zależności od godziny. Zainteresowanych zachęcamy do odwiedzenia Balwinowic i zapoznania się z edukacyjnymi tablicami. 

Projekt bezpłatny, finansowany z grantu.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Publikacja opracowana przez Fundację Sztukupuku
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Publikacja sfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla zadań realizowanych w ramach projektu grantowego LGD „Qwsi”

Autorzy tekstu: Dorota Felcenloben, Aleksandra Migrała, Ola Grygorowicz i Michał Boruń

TOP Skip to content